10.9.15

Poradnik świecomaniaka: Do czego służy Illuma Lid?


Albo zacznijmy od tego, co to właściwie jest :)

Illuma Lid to metalowa nakładka na świece w szklanych słojach, opracowana przez Yankee Candle (nie słyszałam o innych Illumach, jeśli ktoś coś wie na ten temat, uprzejmie proszę dać znać w komentarzach). Illumy wypuszczane są cyklicznie w ramach kolekcji akcesoriów, które pojawiają się mniej więcej co sezon w USA i są do nich tematycznie dopasowane. Illumki dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne - chodzi o to, której krawędzi słoja dotyka krawędź Illumy:


Do czego więc służy Illuma Lid? 

Do ozdoby :) Nie jest to wprawdzie jej podstawowa funkcja, ale Illumy potrafią być naprawdę piękne (jedną z najładniejszych ma moja koleżanka, której nieustająco zazdroszczę zdobyczy z motylem

A tak na serio: podstawową funkcją Illumy jest trzymanie płomienia świecy prosto i oddawanie ciepła ściankom słoja. W ten sposób świeca szybko roztapia się do ścianek - zaleca się, aby każdorazowe palenie kończyło się przynajmniej w takim stanie wosku. Dodatkowo, Illuma "łapie" część sadzy, która unosi się w powietrze podczas palenia.


Gdzie kupić?

Niestety, w polskich sklepach Illumy trafiają się z rzadka i wtedy zwykle rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Kosztują ok. 40-45 złotych. Można próbować szczęścia na Allegro, tam często wisi kilka sztuk, nierzadko we wzorach dostępnych w USA. Ja kilka razy kupowałam Illumy na ebayu (również ze Stanów), co jest fajnym rozwiązaniem z uwagi na duży wybór wzorów (zakładając, że znajdziemy coś w znośnej cenie, starsze egzemplarze potrafią być całkiem drogie...). Z Illum, które posiadam obecnie w Polsce dostępne były dwie. Zdradzę Wam jednak, że kolejna okazja do zakupu bez kombinowania nadarzy się w okresie okołoświątecznym, kiedy to do sprzedaży trafią śliczne bożonarodzeniowe wzory.

Moje Illumy "codzienne" - mam jeszcze trzy "okazjonalne", ale pokażę je na blogu we właściwym czasie :)
Jak nie Illuma, to co?

Jeśli nie palicie się (nomen omen) do zakupu Illumy, wszystkie jej funkcje użytkowe spełni równie dobrze "komin" ukręcony z folii aluminiowej i nałożony na górną część świecy. Wszystkie poza jedną - na pewno nie będzie wyglądał nawet w połowie tak pięknie jak choćby najmniej urodziwa Illuma :)

2 komentarze:

  1. Bardzo mi się podobają te nakładki

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na razie dorobiłam się jednej ;) ale poluję na jakieś unikalne wzory, motylek też mi się marzy <3
    Mam też klosz.. jednak w moim przypadku oba akcesoria poza trzymaniem prosto płomienia, łapania części sadzy oraz ozdoby nie pełnią innej funkcji ;( a tak liczyłam, że pomoże w szybszym rozpaleniu świecy. No ale ratuje mnie sweterek, czasami niestety i to nie pomaga i muszę pomóc jej zapałkami po 7-8 godzinach ;/

    OdpowiedzUsuń

Nie obrażaj, nie spamuj. Wszystkie inne chwyty dozwolone.
Na pytania w komentarzach odpowiadam najpóźniej w dniu publikacji kolejnego posta.

 
Copyrights 2016 Late Afternoon Coffe